Осигурување Archives - Bits of insurance

Traveloka – првото осигурување од одложување на лет во Индонезија

Traveloka неодамна објави дека ќе биде првата платформа за онлајн резервации во земјата што ќе понуди решение за справување со […] Повеќе »

Триглав советува: Како да го направите Вашиот дом побезбедно место за Вашето дете?

1. Залепете ги каблите Каблите се доста привлечни за децата, но и тешко може да се постават надвор од нивен дофат, […] Повеќе »

Реосигурување – кратка историја на индустријата тешка трилиони

Прв пат "реосигурување" се спомнува во Фиренца во 1457. Развојот понатаму е ко антологија на европски пожари. Реосигурувањето во 2016та тежи $4.2 трилиони. Повеќе »
Што значи реосигурување?

Што е реосигурување? Дали вашите осигурителни полиси се обезбедени?

Реосигурување е осигурување на осигурителните компании. Законски осигурителните компаниите мораат да имаат покритие за ризиците кои што ги преземаат. Затоа […] Повеќе »

Reinsurance Weekly: Индикации дека Wizz Air е хакиран – проверете дали вашите податоци се сигурни

 Reinsurance Weekly пренесе дека пред неколку часа по социјалните мрежи почнаа да се шират вести за хакирањето на познатата унгарска компанија […] Повеќе »

Не заборавајте да спакувате патничко осигурување!

Најверојатно веќе се пакувате за патувањето што со нетрпение го чекате цела година. Сите неопходни работи веќе ви се во […] Повеќе »

Триглав советува: 10 работи што треба да направите пред да заминете на одмор

Сезоната на годишни одмори започна. За жал, додека сте на одмор, секогаш постои можност да се случи некој несакан настан […] Повеќе »
осигурување

Историја на осигурувањето

Постојат три фази во развојот на осигурувањето. Зачетоците на осигурувањето се врзани за трговијата и транспортот во Кина и Вавилон. […] Повеќе »

Триглав советува: Дали се исплати прекин на животно осигурување?

Животот е полн со пресврти, подеми, падови и многу изненадувања. Колку и да се трудиме, не можеме да бидеме целосно […] Повеќе »

Нова жртва на сајбер криминал

Викендов уште една жртва на водечкиот криминал – нападнати владините компјутерски системи во LaPorte, Indiana. Според претседателот на Комисијата за […] Повеќе »